خانه » اسلاید اصلی » قبله اول ( ویژه نامه روز قدس)
کانال تلگرام حماسه آمل

قبله اول ( ویژه نامه روز قدس)

اهمیت قدس و فلسطین

فلسطین سرزمینی است که اولین قبله مسلمانان، دومین مسجد اسلام و سومین حرم شریف (بعد از مکّه و مدینه) در آن قرار دارند و به گفته امام علی علیه السلام، یکی از چهار قصر بهشتی در دنیا (بعد از مسجدالحرام، مسجد النبی صلی الله علیه وآله و مسجد کوفه) بیت المقدس است. این شهر، به طور یکسان، برای پیروان هر سه دین ابراهیمی، مقدس است و قبله امت های پیشین نیز بوده است. در سیزده سال اول بعثت – که پیامبر صلی الله علیه وآله در مکّه زندگی می کرد و نیز تا هفده ماه بعد از هجرت به مدینه، آن حضرت و مسلمانان به سوی مسجدالاقصی نماز می گزاردند.

مسجدالاقصی از جهت دیگری هم برای مسلمانان حائز اهمیت است و آن، قداست و اهمیت معراج پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است که از مسجدالحرام به قصد مسجدالاقصی و از آن جا به آسمان ها صورت پذیرفت. در قرآن کریم در این باره آمده است: «پاک و منزه است خدایی که بنده اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصی – که گرداگردش را پربرکت ساختیم، برد تا آیات خود را به او نشان دهیم …». جمله «بارَکْنا حَوْلَهُ»، بیان گر این مطلب است که مسجدالاقصی، علاوه بر این که خود سرزمین مقدسی است، اطراف آن نیز سرزمین مبارک و پربرکتی از نظر مادی و معنوی است. این سرزمین مقدس، در طول تاریخ، کانون پیامبران بزرگ خدا و خاستگاه نور توحید و خداپرستی بوده است. از امام صادق علیه السلام چنین نقل شده است: «مسجدالاقصی یکی از مهم ترین مساجد اسلام است و عبادت در آن، فضیلت بسیار دارد».

قداست فلسطین

فلسطین(۱) (۲)

قدس در میانه سندان

قدس و فلسطین در تاریخ

قدس شریف، پاره تن اسلام

فلسطین قلمرو مسلمین

تاریخچه شکل گیری اسرائیل

در سال ۱۸۹۵ م در پاریس، کتابی به نام «دولت یهود» ، توسط تئودور هرتزل (۱۹۰۴ – ۱۸۶۰ م) که اهل بوداپست مجارستان و خبرنگار بوده است، به انتشار رسید، دو سال بعد طرح تشکیل دولت یهود در سال ۱۸۹۷ م در اولین کنگره صهیونیست ها در شهر بازل سوئیس مورد تاکید قرار گرفت. اینکه در کجا باید دولت یهود را تاسیس کرد و سرزمین موعود یهودی ها را تحقق بخشید، مناطقی چون آرژانتین، اوگاندا در آفریقا و طرابلس در لیبی مد نظر یهودی ها قرار گرفت که بنا به دلایلی رد شد و سرانجام فلسطین، به عنوان وطن ملی یهود مورد توافق یهودی های صهیونیست و نظام سلطه جهانی، به سرکردگی انگلیس قرار گرفت. یهودی ها فلسطین را به دلایل زیر برگزیدند:

– صهیونیست ها می گویند، یکی از بزرگ ترین عبادتگاه های یهودیان، یعنی معبدی که متعلق به هیکل حضرت سلیمان است، در بیت المقدس قرار دارد.

– به لحاظ تاریخی آنها معتقدند که این سرزمین وابسته به قوم یهود بوده که اقوام خارجی آنها را از آنجا اخراج کرده اند، ولی منابع تاریخی تاکید دارد که مسجد الاقصی، همچون کعبه، از آغاز خلقت مکان مقدس بوده، به تدبیر و الهام الهی ساخته شده و در زمان حضرت داود (ع) و فرزندش حضرت سلیمان (ع) تجدید بنا شده است. بنابراین، اصلا وجود هیکل حضرت سلیمان در زیر مسجد الاقصی توطئه ای بیش نیست که از طرف صهیونیست ها، برای ویرانی مسجد الاقصی از طریق حفاری ها و ایجاد تونلی در زیر آن مطرح شده است.

روز جهانی قدس(۱) (۲)

امپراتوری کوچک شاگردان هرتزل

اعراب آواره، یهودیان صاحب خانه!

مروری بر شکل گیری رژیم اشغالگر قدس

نقش اروپا و آمریکا در حیات سیاسی اسراییل

پاسخ به شُبهات تاریخی اشغال فلسطین(۱) (۲)

پنج دروغی که جنبش صهیونیسم به خورد جهانیان داد

انتفاضه فلسطین

واژه “انتفاضه” برگرفته از “نفض” به معنای لبریز شدن و سر رفتن مظروف از داخل ظرف است؛ از همین روست که به قیام مردمی و سراسری در سرزمین های اشغالی فلسطین که همه گروه های مردمی را در برگرفته است، “انتفاضه” اطلاق می شود.

به درستی معلوم نیست چه کسی، نخستین بار این واژه را برای قیام اخیر ملت فلسطین برگزیده و به کار برده است، اما انتخاب این کلمه چنان حساب شده و هنرمندانه صورت گرفته است که به یقین هیچ واژه دیگری نمی تواند با این مفهوم غنی، جایگزین آن شود و ماهیت قیام امروز ملت فلسطین را این چنین جامع، کامل و گویا تبیین نماید.

“انتفاضه” یا “قیام فراگیر” فلسطین اشغالی، با آنچه به نام “انقلاب ساجد” یا “معجزه قرن بیستم” نامیده شده، حرکتی مردمی و حلقه بارزی از زنجیره جهاد تاریخی مردم فلسطین است که از سال ۱۹۴۸ م، به روش های گوناگون، در قالب فعالیت های حزبی و گروهی و حرکت های مردمی جریان داشته است. “انتفاضه” را نمی توان از تاریخ مقاومت فلسطین و مبارزه با دشمن صهیونیستی جدا کرد؛ مبارزه ای که از زمان سلطه استعمار انگلیس بر این سرزمین شروع شد، با تشکیل اسرائیل ادامه یافت و با ایجاد گروه های مقاومت فلسطینی قالب و شکل حزبی و گروهی به خود گرفت.

انتفاضه

نیم قرن با فلسطین

حماسه ای هشتادساله

یهود و انتفاضه از ریشه تا امروز

بانوان فلسطین، ماجرای مقاومت و مظلومیت

انتفاضه فلسطین مولود اصول گرایی اسلامی معاصر

ریشه ها و اهداف جنگ ۲۲ روزه غزه و پیامدهای آن برای رژیم صهیونیستی

انقلاب اسلامی ایران، زلزله ای برای اسرائیل

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران که با اهداف خالص دینی و بمنظور حاکم ساختن احکام اسلام و کوتاه کردن دست آمریکا و غرب از کشور ایران و اسقاط نظام همپیمان اسرائیل و رژیم استبدادی شاه صورت پذیرفت؛ به عنوان ظهور راه سومی در جهان دو قطبی آن روز تلقی شده و با توجه به ابعاد جهانی پیامهای راهبر کبیر انقلاب که احیای فرهنگ دینی و نفی سلطه پذیری، و بر هم ریختن مناسبات ظالمانه حاکم بر سیاست جهانی و احیای سنن و شعائر اسلامی همچون حج ابراهیمی و برائت از مشرکان، و نابودی رژیم نامشروع صهیونیستی و آزادی قدس، و دفاع از نهضتهای آزادیبخش در جهان و جنبشهای اصیل در بلاد اسلامی، و نهضت بازگشت به معنویت و ارزشهای متعالی ادیان الهی از مشخصه های بارز آن بود، آمریکاییان و جهان غرب از این پدیده به زلزله ای در ارکان ثبات و امنیت دلخواه خویش تعبیر کردند و باتمام توان به مقابله با آن پرداختند، اما ملتها خصوصاً افکار مسلمانان جهان به استقبال ظهور حکومت آزادی خواه و مستقل دینی در ایران برخاستند. تلاش آمریکا و غرب که از سوی دولتهای وابسته در برخی کشورهای عربی نیز همراهی می شد، نتوانست مانع صدور معنوی انقلاب و پیامهای آزادیخواهانه آن شود.

حضور ابوعمار و هیئت فلسطینی همراه در نخستین روزهای پیروزی انقلاب در ایران و استقبال پر شکوه مردم و مسئولین ایرانی و بازتاب وسیع آن در آن زمان که هنوز وی رهبر یک سازمان چریکی مبارز علیه اشغالگران شناخته می شد و تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی و واگذاری آن به نمایندگان فلسطینی حکایت از آن داشت که امام خمینی بر پیگیری و تحقق اهداف و وعده های خویش در دفاع همه جانبه از حقوق ملت فلسطین مصمم است.

اهمیت و دلایل حمایت از نهضت فلسطین

فلسطین، انقلاب اسلامی و نگاه متمایز

دفاع از فلسطین سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران

کمر صهیونیزم در ایران شکست

قدس و فلسطین در اندیشه و کلام امام خمینی (ره)

امام خمینی(ره) روز شانزدهم مرداد سال ۱۳۵۸، آخرین جمعه‌ی ماه رمضان هر سال را روز جهانی قدس نامیدند و همه‌ی مستضعفان و آزادی‌خواهان جهان را به بزرگ‌داشت آن فراخواندند. و در بیست و پنجم مرداد همان سال مطابق با بیست و دوم ماه مبارک رمضان ۱۳۹۹ ه.ق فرمودند:

«روز قدس» یک روز جهانى است. روزى نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابله ملتهایى است که در زیر فشار ظلم امریکا و غیر امریکا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزى است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزى است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس مى‏دانند، و عمل مى‏کنند به آنچه باید بکنند. و منافقین- آنهایى که با ابرقدرتها در زیر پرده آشنایى دارند و با اسرائیل دوستى- در این روز بى‏تفاوت هستند، یا ملتها را نمى‏گذارند که تظاهر کنند. روز قدس روزى است که باید سرنوشت ملتهاى مستضعف معلوم شود، باید ملتهاى مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین. باید همان طور که ایران قیام کرد و دماغ مستکبرین را به خاک مالید و خواهد مالید، تمام ملتها قیام کنند و این جُرثومه‏هاى فساد را به زباله دانها بریزند. روز قدس روزى است که باید این دنباله‏روهاى رژیم سابق در ایران، و آن توطئه‏چینهاى رژیم فاسد و ابرقدرتها در سایر جاها خصوصاً در لبنان، تکلیف خودشان را بدانند. روزى است که باید همت کنید و همت کنیم که قدس را نجات بدهیم؛ و برادران لبنانى را از این فشارها نجات بدهیم. روزى است که باید تمام مستضعفین را از چنگال مستکبرین بیرون بیاوریم. روزى است که باید جامعه مسلمین‏ همه اظهار وجود بکنند و هشدار بدهند به ابرقدرتها… (صحیفه امام، ج‏۹، ص: ۲۷۶)

حمایت از فلسطین

روز قدس، روز اسلام

این جمعه تعطیل نیست!

قدس و فلسطین دراندیشه روح الله

فلسطین در چشم انداز امام خمینی(ره)

قدس و فلسطین در اندیشه و کلام مقام معظم رهبری حفظه الله

روز قدس نشان دهنده ی صف بندی حق و باطل، صف بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده صهیونیزم است که به وسیله ی دست متجاوز اشغال گران، مداخله کنندگان، قدرت های استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان دهنده ی این است که امت اسلامی اولاً زیر بار ظلم نمیرود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرت مندترین دولتهای عالم برخوردار باشد. چقدر سعی کردند روز قدس را تضعیف کنند و امسال بیش از همیشه تلاش کردند؛ اما روز قدس در ایران اسلامی، در تهرانِ با عظمت به همه ی دنیا نشان داد که عقربه ی انقلاب و ملت ایران به کدام سمت و کدام جهت است؛ نشان داد که اراده ملت ایران چیست؛ نشان داد که ترفندها و حقه ها و پول خرج کردن ها و خباث تهای سیاسی آنها بر روحیه ملت ایران اثری ندارد.

چرا روز قدس مهم است؟

قدس و فلسطین دراندیشه و کلام رهبر معظم انقلاب

قدس و فلسطین در اندیشه و کلام علمای مسلمان

استاد مطهری در مورد اهمیت قضیه فلسطین می گوید: «اگر پیغمبر اسلام صلی الله علیه وآله زنده می بود، امروز چه می کرد؟ درباره چه مسئله ای می اندیشید؟ واللَّه و بالله! قسم می خورم که پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله در قبر مقدسش، امروز از یهود می لرزد … این یهودیانی که شما امروز اسمشان را می شنوید – موشه دایان، زلی اشکول، گلدامایر – آخر ببینید از کجای دنیا آمده اند؟ مدعی هستند که این سرزمین، سرزمین ماست … هدف، مگر تنها همین است که یک دولت کوچک در آن جا تشکیل شود… او می داند که یک دولت کوچک، بالاخره نمی تواند آن جا زندگی کند؛ یک اسراییل بزرگ که دامنه اش از این طرف، شاید به ایران خودمان هم کشیده شود. به قول عبدالرحمن فرامرزی، این اسراییل که من می شناسم، فردا ادعای شیراز را هم می کند و می گوید: شاعرهای خود شما همیشه در اشعارشان، اسم شیراز را گذاشته اند «ملک سلیمان». می گوید: سند از این بهتر می خواهید؟ مگر ادعای خیبر را که نزدیک مدینه است، ندارند؟ مگر «روزولت» (رئیس جمهور آمریکا) به پادشاه وقت عربستان سعودی پیشنهاد نداد که شما بیایید این شهر را به اینها بفروشید؟

مگر اینها ادعای عراق و سرزمین های مقدس شما را ندارند؟ واللَّه بالله! ما در برابر این قضیه مسئولیم. به خدا قسم! مسئولیت داریم … والله! قضیه ای که دل پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله را امروز خون کرده است، این قضیه است … [امروز]اگر [امام] حسین بن علی علیه السلام بود، می گفت: اگر می خواهی برای من عزاداری کنی، برای من سینه و زنجیر بزنی، شعار امروز تو باید فلسطین باشد. شمر امروز، موشه دایان است. شمر هزار و سیصد سال پیش مرد؛ شمر امروز را بشناس…»

عالمان دین و قدس شریف

علمای شیعه و حمایت فقهی و سیاسی از فلسطین

پرداخت فطریه به مبارزان فلسطینی

قدس و فلسطین به امت اسلامی بر میگردد

دستاوردهای روز جهانی قدس

حضرت امام خمینی(ره) با ابتکار نام گذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس، ظرفیت سازی جهان اسلام برای شکل گیری جبهه فراگیر ضد صهیونیستی و فراهم آوردن بسترهای لازم برای محو غده سرطانی اسرائیل از صفحه روزگار را هدف قرار داده بودند. تفسیرهای مختلفی از این ابتکار شده است. امام خمینی(ره) خود این روز را «روز حیات اسلام» می دانستند.

وقوع انقلاب در کشورهای منطقه از شمال افریقا تا بحرین، نشان از آن دارد که جهان اسلام روز قدس و پیام آن را جدی گرفته است. وقوع بیداری اسلامی در منطقه، جزو اولین آثار و چشم اندازهای حرکت بی مانند و راهبرد حضرت امام خمینی(ره) در ترسیم جایگاه واقعی قدس و نمادسازی از آن با عنوان روز قدس بوده است که اجازه نداد مسئله قدس در فلسطین محدود شود.

روز جهانی قدس

آزادی قدس و بیداری اسلامی

آرمان قدس، مقاومت و بیداری اسلامی

تأثیر متقابل فلسطین و بیداری اسلامی

روز قدس، جهان را فتح خواهد کرد

حزب الله، آماده تر از گذشته

شبهات و پاسخ ها

پرسش: ادعای حق تاریخی یهود بر سرزمین فلسطین چقدر می تواند مورد استناد قرار گیرد و آیا چنین ادعایی صحیح است؟

پاسخ: ادعای اسرائیل مبنی بر حق تاریخی بر فلسطین، برای اولین بار به وسیله سازمان صهیونیسم جهانی به شورای عالی نیروهای متفقین در کنفرانس صلح پاریس در سال ۱۹۱۹ تسلیم شد. این سازمان در یادداشتی که در تاریخ ۳ فوریه ۱۹۱۹ به شورای عالی نیروهای متفقین در این کنفرانس داد، قبول راه حلی را پیشنهاد کرد که بدان وسیله نیروهای متفق، حاکمیت تاریخی مردم یهود را بر سرزمین فلسطین و حق آنها را برای بازسازی این کشور به عنوان وطن ملی به رسمیت بشناسند.

ادعای صهیونیستی مبنی بر حق تاریخی قوم یهود بر فلسطین کاملاً بی اساس است، زیرا پیش از بنی اسرائیل اقوام دیگری مانند کنعانیان، حتیان در حوالی شهر هبرون، عموئیان در ناحیه عمان، موآبیان در شرق بحرالمیت، ادومیان در جنوب شرقی زندگی می کردند. همزمان با ورود عبرانی ها، فلسطینیان نیز از سوی دریای اژه رسیدند و بین منطقه کارمل و صحرا ساکن شدند. کسانی که امروزه، به نام فلسطینی شناخته شده اند فقط از نسل عرب ها نیستند بلکه از نسل کنعانیان هستند که از ۵۰۰۰ سال پیش در آنجا زندگی می کردند. آنان همچنین از اسلاف پارسیان، یونانیان، رومیان، عرب ها، ترک ها، حتیان و مصریان هستند.

آیا یهودیان در فلسطین حق تقدم ندارند؟

آیا فلسطینیان زمین هایشان را فروخته اند؟

سرزمین بی ملت، ملت بی سرزمین!

فلسطین و منافع ملی ما

دروغ بزرگ

در سایه سار قلم

آخرین آدینه رمضان است.

چند آدینه را گذر کردیم، عطش و گرسنگی را چشیدیم تا از مکتب رمضان درس بیاموزیم: درس گذشت، درسِ دفاع از مظلومان و ستیز با ظالمان.

و امروز، فلسطین، مظلوم است.

هیچ لبخندی بر لب های فلسطین نمی روید.

پِلک هیچ کودکی در فلسطین بر هم نمی افتد و هیچ شبی به صبح گره نمی خورد.

امّا هوای آنجا همیشه بارانی است؛ طوفانی است و خشم در مشت های هر مرد و زنِ آن جایی نفس می کشد.

و جمعه آخر رمضان، یعنی عهد با مظلومان و ستیز با ظالمان، تا پای جان.

و جمعه آخر یعنی درنگ در فلسفه روزه و رمضان.

و «روز قدس» یعنی «روز اسلام»، یعنی «کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا».

روز جهانی قدس

جبهه مقاومت اسلام

«همپای جلودار»سروده حمید سبزواری

انتفاضه و مظلومیت مردم فلسطین

شعر انتفاضه

کتابشناسی

۱- آخر شب (ادبیات فلسطین)، محمود درویش، ترجمه: موسی اسوار، تهران، انتشارات سروش، ۱۳۵۸، ۱۰۲ ص.

۲- آواز خوان خون (گزیده شعر معاصر عرب) ترجمه: یوسف عزیزی بنی طرف، تهران، انتشارات سپیده، چاپ سوم ۱۳۵۷، ۱۰۰ص. از ص ۱۵تا ۳۹ حاوی اشعاری است از محمود درویش، شاعر فلسطینی.

۳- آوارگان فلسطین در ماجرای تاریخ، منیرسیدی علیزاده، تهران، انتشارات روز، بی تا*، [۱۲۲] ۵۶۱ ص، قطع جیبی.

۴- آموزش و پرورش فلسطینیان، ساراگراهام براون، ترجمه: محمد تقی اکبری، مشهد، انتشارات آستان قدس رضوی- معاونت فرهنگی، ۱۳۶۵، ۲۴۲ص، مصور، جدول، نمودار، نقشه، کتابنامه ۲۱۹- ۲۲۸٫

۵- آسمان گریست (کشتارهای اسرائیل از دیدگاه ناظران عینی)، تونی کلیفتون، ترجمه: کاظم چایچیان، تهران، انتشارات امیرکبیر ۱۳۶۴، ۱۳۰ص، قطع رقعی.

۶- ابوعمار سخن می گوید (از سلسله مقالات راه فلسطین شماره ۳)، ترجمه: حسن طباطبایی، تهران، انتشارات میلاد، بی تا، ۴۸ ص.

کتابشناسی فلسطین

کتاب «فلسطین» از منظر مقام معظم رهبری

لینک های های مرتبط

دانشنامه: ماه رمضان، روز قدس و فلسطین

دانشنامه: فلسطین و انقلاب اسلامی

تصویر: مسجد الاقصی

مجلات: حضور، شماره ۴۰

روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی

همچنین ببینید

شهدای جنگل آمل

حماسه اسلامی ۶ بهمن بستر عبرت‌های بزرگ تاریخی

رئیس قوه قضاییه کشور؛ حماسه اسلامی ۶ بهمن بستر عبرت‌های بزرگ تاریخی/ اقتدار و ایمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *